Menüler yeniden dağıtılıyor: Lahmacun out tavuk döner in

Türkiye’nin 81 ilinde, 60 binden fazla üye restoran ile hizmet veren online yemek siparişi platformu GetirYemek beş yılda 10 kattan fazla büyüdü. 2019’da kurulan GetirYemek, aktif kullanıcı sayısını her yıl yüzde 20 artırmayı hedefliyor.

GetirYemek CEO’su Yasemin Şişik Çelikboy, 2023’te dünya online yemek siparişi sektörünün yaklaşık 500 milyar dolar büyüklüğe ulaştığını ifade ederken, Türkiye pazarının ise 2024’te 150 milyar TL’yi geçmesinin beklendiğini kaydetti. Dünya genelinde online yemek siparişi veren kişi oranı yüzde 27 seviyelerindeyken, Türkiye’de online alışveriş yapanların içinde yemek siparişi verenlerin oranının 2024’te yüzde 40’ı geçmesi bekleniyor.

Türkiye gazetesinden Önder Çelik haberine göre, Yasemin Şişik Çelikboy “Tek oyunculu sektörü dönüştürerek rekabeti getirdik ve bizi takiben diğer oyuncuların katılmasıyla pazarımız büyüdü. Türkiye’de yılda yaklaşık 23 milyon kişi online yemek siparişi veriyor. GetirYemek olarak biz 15 milyon kullanıcıya dokunduk ve hem kullanıcılarımızın hem de üye restoranlarımızın mutluluğunu odağımıza alarak 10 kattan fazla büyüdük. Aktif kullanıcı sayımızı her yıl yüzde 20 artırmayı hedefliyoruz” dedi.

TAVUK DÖNER İLK SIRADA

Kullanıcılarını 30’dan fazla farklı mutfak kategorisiyle buluşturan GetirYemek’in 5 yıllık verilerine göre, mutfak kategorilerinde ilk sırada tavuklu ürünler yer alırken, onu sırasıyla dürüm, kahve ve içecek, döner ve burger izliyor. Öne çıkan tercihlerden bazıları şöyle:

Geçtiğimiz yıllarda en çok sipariş edilen yemek olan lahmacun, geçen sene yerini tavuk döner dürüme bıraktı.

Siparişlerin yaklaşık yarısı akşam saat 6’dan sonra verilirken, son yıllarda öğleden sonra sipariş verme oranı ise artıyor. Hafta sonu ortalama sipariş miktarı ise hafta içine göre yüzde 50’den daha fazla.

Gün içinde siparişlerde tavuk ilk sıradayken, gece 12’den sabah 6’ya kadar olan zamanda diliminde dürüm ilk sırada yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x