Kadınlar belediye kurslarında meslek öğreniyor

Kadınların sosyal, kültürel ve ekonomik alanda gelişimlerini desteklemek amacıyla Esenyurt Belediyesi’nin kadınlara yönelik açtığı kurslarda kursiyerler, usta öğreticilerden aldıkları eğitimlerle meslek sahibi oluyor. Kadın Sosyal Yaşam Merkezi’nde moda tasarım, düz makine dikişi, el nakışı, punch nakış, takı tasarım, iğne oyası, şiş ve tığ örücülüğü eğitimi alan kadınlar, kurslarda hem sosyalleşiyor hem de aile ekonomisine katkı sağlıyor.

‘KISACASI ONLAR KAZANIYOR’

Kadınların bu kurslarda aldıkları eğitimlerin ardından kendilerine iş almaya başladıklarını belirten el nakış öğretmeni Aytek Çakır, “30’a yakın öğrencim var. Yoğunluktan dolayı sabah ve öğlenci grubu olarak ayırdık. Kadınların ilham alması için etamin ve kanaviçeden oluşan bir ortam oluşturduk. Kursiyerlerimiz mesleği öğrendikten sonra kendi siparişlerini almaya başlıyor. Böylelikle hem hane bütçesine, hem de kendilerine katkı sağlamış oluyorlar. Kısacası onlar kazanıyor” dedi.

‘ÖĞRENMEK BİZE EKONOMİK KAZANÇ DA SAĞLIYOR’

Aldığı eğitimlerin ardından çalışıp para kazanmaya başladığını söyleyen kursiyer Nejla Durmaz, “Hocalardan çok güzel eğitimler alıyoruz. Çeyizlerde iğne oyasına çok ihtiyacım olduğu için bu kursa yazıldım. Burada öğrendiklerimle kendim üretip, kendim kazanıyorum. Vaktimiz nasıl geçiyor hiç anlamıyorum. Ortamdan çok memnunum” diye konuştu.

Belediyenin birçok kursuna kayıtlı olduğunu belirten Reyhan Kaya ise şunları söyledi: “2 aydır el nakış kursuna geliyorum. Daha detaylı öğrenmek, aile bütçeme katkı sağlamak için eğitim alıyorum. Bizler burada hem işimizi yapıyoruz, hem de güzel vakit geçiriyoruz. Esenyurt Belediyesi’nin açmış olduğu birçok kursa kayıtlıyım. İnsanın kendini geliştirmesi açısından belediyenin bu tarz çalışmalarını çok faydalı buluyorum.”(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x