İsrail’in gözünü kan bürüdü! Katliam mesajı…Hedefte yine hastane

İsrail’in Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesine 17 Ekim’de düzenlediği saldırıda 471 kişi hayatını kaybetmiş, 28’i ağır 342 kişi yaralanmıştı.

İsrail’in abluka altındaki Gazze’nin güneyinde yer alan Kudüs Hastanesi’nin de bombalamaya hazırlık olarak derhal boşaltılmasını istediği bildirildi.

Filistin Kızılayı’ndan yapılan yazılı açıklamada İsrail işgal güçlerinden Gazze’nin güneyinde yer alan Kudüs Hastanesi’nin bombalanacağı yönünde tehdit alındığı belirtildi.

HASTANEYE SIĞINAN 12 BİN KİŞİ VAR

İsrail ordusunun 400’den fazla hasta ile buraya sığınan 12 bin kişinin bulunduğu Kudüs Hastanesi’nin acilen boşaltılmasını istediği kaydedildi.

Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesi katliamına işaret edilen açıklamada yeni bir katliamın önüne geçmek için dünyaya acil müdahale çağrısı yapıldı.

OKULLAR DA TEHLİKEDE

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) ise İsrail’in 5 okul için, “Mümkün olduğu kadar hızlı boşaltın” uyarısı yaptığını açıkladı.

Okulların tamamının Gazze’de olduğu aktarılan açıklamada, “Bu kararı protesto etmek ve reddetmek için elimizden geleni yaptık. Ancak bu, tesislerin artık güvenli olmadığı anlamına geliyor” ifadeleri kullanıldı.

DSÖ’DEN TEPKİ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Kudüs Hastanesi’nin tahliyesinin istenmesiyle ilgili rahatsız edici haberler aldıklarını belirtti.

Ghebreyesus, “DSÖ’nün defalarca vurguladığı gibi aşırı kalabalık olan bu hastanelerin hastaları güvenli bir şekilde tahliye etmesi mümkün değil. Hastanelerin hayat kurtarma işlevlerini yerine getirmelerine izin verilmeli. Hastanelerin korunması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

DSÖ’nün Doğu Akdeniz Bölge Ofisi de paylaşımda Kudüs Hastanesi’nin tahliyesinin istemesine dair endişe verici haberlerin olduğu belirtildi.

Paylaşımda, “Hastane içinde hasta ve yaralılar ile sağlık çalışanları var. Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yüzlerce kişi de hastanenin bulunduğu alanda sığınacak yer arıyor. Sağlık hizmetlerinin kutsallığına her zaman saygı gösterilmeli” ifadeleri yer aldı.

FİLİSTİN’DEN DÜNYAYA  ÇAĞRI

Filistin Sağlık Bakanı Mey el-Keyle, İsrail’in Kudüs Hastanesi’nin acilen boşaltılmasını istemesinin ardından yaptığı yazılı açıklamayla uluslararası topluma seslendi.

Kudüs Hastanesi’nin halihazırda 400 hastaya ve İsrail’in saldırılarından kaçarak buraya sığınan yaklaşık 12 bin sivile ev sahipliği yaptığını kaydeden Keyle, İsrail makamlarının Filistin Kızılayı’na hastanenin boşaltılması ihtarında bulunduğunu hatırlattı.

Keyle, “Uluslararası toplum, yaklaşık 500 Filistinlinin öldürüldüğü El-Ehli Baptist Hastanesi’ndeki trajedinin benzerinin yaşanmaması için süratle harekete geçmelidir” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x