Cameron: Rusya’nın 350 milyar dolarına el konulsun

ABD ziyareti sırasında yaptığı açıklamada İngiltere Dışişleri Bakanı, dondurulmuş Rus varlıklarına el konarak Ukrayna’nın yeniden inşasında kullanılması yönünde güçlü bir argüman olduğunu söyledi.

Cameron, “Bu parayı öylece dondurmak yerine alalım, Ukrayna’nın yeniden inşasına harcayalım ve dilerseniz bu, Rusya’nın giriştiği yasadışı istiladan dolayı bir gün ödemek zorunda kalacağı tazminatların peşinatı olsun” dedi.

“Bütün argümanlara baktım ve şimdiye kadar bunun kötü bir fikir olduğuna beni ikna eden bir şey görmedim.”

Batılı hükümetler Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i yalnız bırakmak ve mali desteğini kesmek için çok sayıda milyardere yaptırım uyguluyor. Rusya Merkez Bankası rezervlerinin yaklaşık 350 milyar doları dünyanın dört bir yanındaki ülkeler tarafından dondurulurken bunun 26 milyar sterlini (yaklaşık 945 milyar TL) İngiltere’de.

ABD Kongresi’nin, Ukrayna ve İsrail’in yanı sıra diğer ulusal güvenlik önceliklerini de kapsayan 110 milyar dolarlık bir savaş fonu paketini reddetmesinin ardından Cameron ziyareti sırasında, ABD’li politika yapıcıları Ukrayna için yeni bir askeri yardım paketini onaylamaya da çağırdı.

Cameron “Bu parayı Ukraynalılara aktarmalıyız” dedi. Eski Britanya Başbakanı şöyle konuştu:

“Onlara arka çıkmalı ve kaybedenin Putin olmasını sağlamalıyız çünkü bu para oylamadan geçmezse sadece iki kişinin yüzü gülecek: bunlardan biri Rusya’daki Vladimir Putin, diğeri de Pekin’deki Şi Cinping.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x