Büyükekşi sessizliğini bozdu… İlk sözleri bu oldu

Suudi Arabistan’da oynanması planlanan Süper Kupa finalinde Atatürk tişörtlerine ve pankartlarına izin verilmemeye kalkınması üzerine maç günü yaşanan krizin yankıları sürüyor. Fenerbahçe ve Galatasaray takımlarımız Suudi otoritelerin gösterdiği davranış üzerine dün gece maça çıkmayıp yurda geri döndüler. Takımlarımız bu dik duruşu sergilerken TFF Başkanı Büyükekşi de bu sabah yurda döndü.

Cumhuriyet’ten Arif Kızılıyalın’ın haberine göre TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi Türkiye’ye dönüşte “Son 20 gün içinde bir kulüp başkanı FIFA hakemi dövdü, bir başkan Süper Lig takımını sahadan çekti ve Süper Kupa oynanamadı ne düşünüyorsunuz?” sorusuna “Denk mi geldi, denk mi getirildi bilemedim” diye yanıt verdi.

Büyükekşi, Süper Kupa’ya dair soruları ise yanıtsız bıraktı. Süper Kupa’nın da ertelenmesiyle birlikte Türk futbolunda son 20 gün içinde yaşanan olaylar dikkat çekti.

NE OLMUŞTU?

Her fırsatta “Türk futbolunun marka değerini yükseltmeliyiz” diyen Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF yönetimi ve Türk futbolu ilk olarak 11 Aralık’taki hakem saldırısı ile sarsılmış, 11 Aralık’ta Ankara’da oynanan maçta, dönemin MKE Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, Çaykur Rizespor ile oynanan maçın ardından hakem Halil Umut Meler’e saldırıda bulunmuşlardı. Yaşanan olayın ardından TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Artık yeter diyoruz! Yeter!” basğırışıyla dikkat çekerken, maçların süresiz olarak ertelendiği açıklanmıştı. Yaşanan saldırı olayı dünyada gündem olurken, daha sonra ise maçların bir haftalığına ertelendiği ortaya çıktı ve takımlar bir sonraki hafta sahaya çıkmıştı.

Hakem Halil Umut Meler’e yapılan saldırı sonrası ligler bir hafta sonra yeniden başlarken, haftanın açılış gününde yine çarpıcı bir olay gerçekleşmişti. Sahasında Trabzonspor’u konuk eden İstanbulspor, 2-1 yenik durumda olduğu maçın 73. dakikasında sahadan çekilme kararı almıştı. İstanbulspor’un bu kararı tıpkı hakem Meler’e saldırı gibi dünyada gündem olurken, sarı-siyahlılar Trabzonspor maçında hükmen yenik sayılmış ve 3 puan silme cezası almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir