Çocuklar doktora gitme korkusunu nasıl yenebilirler? Resimli kitaplar bu konuda yardımcı olabilir mi?

Çocuklar neden doktorlardan korkuyor? Bir ebeveynin korkusu çocuğa aktarılabilir mi? Nasıl önlenir? Korkuyu hafifletmek için oyuncaklar ve resimli kitaplar nasıl kullanılır?

Çocuklar neden doktora gitmekten korkuyor?
Doktora gitme korkusu oldukça bireyseldir ve çoğunlukla ebeveynlere, yani çocuğu buna hazırlayıp hazırlamadıklarına ve aynı zamanda anaokulu öğretmenlerine de bağlıdır.

Doktora gitme korkusunun oluşmasında en önemli rollerden biri çocuğun doktor ve hemşireyle ilk temasıdır. Bu temas şakalar, oyunlar ve nazik sözlerle doluysa çoğu çocuk ve ebeveyn rahatlar ve korku kaybolur. Hemşire veya doktor kızgın veya duygusuzsa, çocuğun bizi kötü bir şekilde hatırlamakta.
Ebeveynlerin rolü gerçekten büyüktür. Bir çocuğa, eğer iyi değilse doktorun ona iğne yapacağını söyleyen insanlar var ki bu son derece kötü çünkü bu şekilde çocuk en başından beri doktorun veya hemşirenin kendisini cezalandıracağını düşünerek korkuyor. Bir çocuk hastalandığında kafası karışır.
Neler olup bittiğini ve neden birdenbire çok fazla ilaç içmek zorunda kaldığını, dinlenmek zorunda kaldığını, oynayamadığını, anaokuluna veya okula gidemediğini bilmiyor.
Çocuklar bazen hastalıkları davranışları nedeniyle bir tür ceza olarak algılarlar ve yetişkinler onlara çıplak ayakları olduğu için, yeterince meyve ve sebze yemedikleri için hastalandıklarını söylerler.

Bir ebeveyn korkuyu azaltmaya nasıl yardımcı olabilir?
Hastalık durumunda ebeveynin mümkün olduğunca sakin kalması gerekir, çünkü bu durumda çocuk da daha sakin olacaktır.
Bu durumlar çocuğun en erken yaşlarından itibaren çoğunlukla oyun yoluyla düşünülmelidir. Çocuklar oyun yoluyla öğrenirler. Günümüzde çocukların doktor muayenehanesinde kendilerini nelerin beklediğini öğrenebilecekleri, kalp ve akciğerleri dinlemeye yönelik stetoskop şeklinde oyuncaklar da bulunmaktadır.

Çoğu ebeveynin doktorları ve hemşireleri çocuklarına, örneğin boğaz ağrısını durdurmaya, kusmayı durdurmaya ve benzerlerine yardımcı olacak biri olarak sunmaktadır.Ancak çocuk sistematik bir muayene için gelir ve aşı yapılır ve daha sonra bir amcasının veya teyzesinin ona nasıl yardım etmek istediği genellikle belirsizdir, ancak bunlar ona acı çektirmiştir. Ayrıca çocuğa bunun kendi iyiliği için olduğunu anlayabileceği şekilde açıklayacak olan ebeveynlerin de önemli bir rolü vardır.

Amaç çocuğun hemşireyi değil, birkaç hafta ya da ay sonra kendini tekrar bulabileceği durumu hatırlamasıdır. Ebeveyn ona doktora gideceklerini söylediğinde bunu normal karşılayacaktır. Ne yazık ki bir sağlık çalışanının eğitimi sırasında insanlara temel davranışların öğretilmesi gereken konular ya çok azdır . Bir gülümsemenin bize maliyeti yoktur ama insanlar için çok şey ifade eder.

Resimli kitaplar bu konuda yardımcı olabilir mi?
Oyuncakların “tedavisi” ve sağlık personeliyle ilk temas deneyiminin yanı sıra, hem normal şartlarda hem de günümüzde resimli kitapların, özellikle çocuğun sahip olacağı bir hastalıktan muzdarip olması durumunda korkuyu bastırmaya da yardımcı olabileceğini ekliyor. hayatının geri kalanında birlikte yaşamak.
Çoğu zaman, öncelikli olarak çocuklara yönelik olan resimli kitaplar, bazen hoşgörüden yoksun olan ve çeşitlilik konusunda anlayış göstermeyen yetişkinlere ve dolayısıyla sağlık söz konusu olduğunda da yardımcı olabilir.

Bir oyun, ebeveyn rolü ve empatik bir çocuk doktoru ile bir doktorun kliniğine veya hastaneye ziyaret, ilk bakışta göründüğünden çok daha az travmatik olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir